Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
У Крагујевцу је 23. априла 2019. године одржан супервизијски састанак на коме су учествовали супервизори и водитељи случаја из центара за социјални рад Краљево, Крушевац, Крагујевац, Параћин, Аранђеловац и Топола (укупно 13 учесника).
У уводном делу је приказан случај из праксе у коме је присутна континуирана размена насиља међу одраслим члановима шире породице, између сина и оца.
Супервизијско питање проистекло из овог случаја је: Како правити разлику између жртве и починиоца насиља када жртва користи насиље, као одговор на насиље?
Закључна разматрања учесника указала су на значај благовременог препознавања насиља, дефинисања жртве и починиоца, сагледавање укупне динамике односа чланова породице у односу на размену и врсте испољеног понашања. С обзиром да се ради о континуираној размени насиља потребно је поново извршити процену, али уз активно укључивање свих чланова породичног система који јесу од значаја за даљи рад, а поступања треба да буду у складу са одредбама Посебног протокола.
Резултати добијени у процени центра за социјални рад не спречавају центар да ради са породицом на санирању значајно продубљених конфликтних односа, који за последицу имају продужено континуирано психолошко насиље (наношење душевног бола, превасходно, мада је на почетку било и физичког насиља).
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2024 Републички завод за социјалну заштиту