Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
Посредством Zoom платформе, у Републичком заводу за социјалну заштиту је 10. марта 2021. године одржан онлајн супервизијски састанак на коме су учествовали супервизори и водитељи случаја из центара за социјални рад Звездара, Земун. Младеновац, Сопот, Сурчин, и Раковица, а из техничких разлога Стари град није могао да се прикључи.
Проблем на коме се радило је: Породично-правна заштита детета, односно рад на заштити детета у поступцима одређивања модела виђања детета са родитељем са којим не живи- кроз призму умањења ризика у контактима детета са родитељем у контролисаним условима.
Супервизијско питање које је обрађено је: На који начин интегрисати процену квалитета односа детета са оцем у разматрању другачијег модела виђења, или, на основу процене, покренути поступак за заштиту права детета, односно поступак лишења родитељског права оца, имајући у виду препознате ризике у контактима, али уз уважавање мишљење вештака које у супротности са мишљењем Органа старатељства.
Закључак: Несигурност у доношењу одлуке из позиције праћења виђања у контролисаним условима у овом случају је резултат немања довољно података, сем опсервационих, а који су нам неопходни да би доносили квалификоване и квалитетне одлуке везане за поступке и интервенције којима ће бити обезбеђена за права и најбољи интерес детета.
Различитост у виђењу процене родитељских капацитета од стране судских вештака и стручњака центра за социјални рад не подразумева пасиван однос органа старатељства у односу на другачије виђење судских вештака. Напротив, орган старатељства је активни учесник у процесу заштите корисника, у овом случају детета и има право приговора и жалбе у односу на неслагање са налазом вештака.
Код стручњака, који ангажовано раде на захтевним и изузетно тешким предметима, могуће је да се осети доживљај притиска, који и постоји од стране представника појединих сарадничких система, заступника итд. Постоје различити видови „притиска“ њихов интензитет и континуитет може се посматрати у релацији незадовољене потребе “друге стране“ за чију узрочност, да би се радило на њеном превазилажењу или умањењу потребно је у оваквим ситуацијама имати више података, везаних за живот, навике и ставове корисника уопште.
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2024 Републички завод за социјалну заштиту