Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
У Републичком заводу за социјалну заштиту је 11. марта 2022. године одржана сесија супервизијске подршке за супервизоре и водитеље случаја из центара за социјални рад Бајина Башта, Ужице, Косјерић, Чачак, Горњи Милановац, Гуча и Ивањица. На сесији је учествовало укупно 13 учесника.
Усаглашавања мишљења о самосталном вршењу родитељског права над мал. децом ванбрачних партнера аутентично мотивисаних, које обрађују два различита месно надлежна центра. У ванбрачној заједници, раније присутно насиље.
Супервизијско питање Шта радити када су оба родитеља од стране два центра процењена као аутентично мотивисана за самостално вршење родитељског права?
Закључак: Центар је у досадашњем раду са породицом препознао потребе деце за одржавањем контаката са мајком, односно родитељем са којима не живе тако што је предузимао све потребне активности да се контакти не прекидају. Такође, благовремено је уочио проблем неразрешених партнерских односа и њихова приоритизација од стране оба партнера у односу на потребе деце.
У односу на процену родитељских капацитета, недостају подаци о родитељским капацитетима оба родитеља како би донели одлуку која је искључиво у интересу деце и њихових развојних потреба. Отпор мајке према центру и немогућност успостављања контакта са њом их је онемогућио да дођу до релевантних података о њеним родитељским капацитетима. Мајка своју повређеност у односу на партнера и његову превару поистовећује са укупним окружењем и бави се сопственим доживљајима. У односу на овај центар није имала прилику да искаже свој однос са децом а ни центар да дође до релевантних података. На територији општине где је отишла, односно где јој живе родитељи, је очигледно пронашла потребну сигурност, проток времена јој је омогућио да стрес и негативно понашање стави у други план, тако да је у индивидуалном раду са њом тај центар дао позитивно мишљење о њеним родитељским капацитетима, али је дискутабилно што им је извор информација за процену био искључив мајчин приказ и мишљење о томе каква је мајка. С друге стране, недостаје доста података и о оцу и његовом учешћу у животу деце је је чињеница да су деца ипак највише времена проводила са бабом по оцу.
Предлог групе је да се одржи заједнички састанак са стручним радницима другог центра и да заједнички дођу до недостајућих података о оба родитеља како би дошли до квалитетне одлуке који родитељ може да одговори на развојне потребе мал. деце. Технике и методе у раду током прикупљања недостајућих података могу да буду и заједнички разговори са оба родитеља, индивидуални, али је битно подсећање да су потребе деце императив у раду оба центра што би требало да доведе до усаглашавања ставова.
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2025 Републички завод за социјалну заштиту