Супервизијска подршка ЦПСУ - септембар 2023.

  четвртак, 21. септембар 2023.

Са супервизорима центара за породични смештај и усвојење одржан је супервизијски састанак 18.09.2023. године у Републичком заводу за социјалну заштиту.

Учествовали су супервизори из центара за породични смештај и усвојење (ЦПСУ) из Милошевца, Новог Сада, Суботице, Ћуприје, Ниша, Београда и  Крагујевца

Супервизијско питање:

  1. Како кориговати став хранитеља да је џепарац саставни део задовољавања потреба и права детета, а да његовом пренаменом не угрожава права детета?
  2. На који начин стандардизовати употребу џепарца ради адекватнијих интервенција саветника у раду са хранитељима?

Тема састанка супервизора "Џепарац - подршка или проблем" покренула је дискусију у групи супервизора. Супервизори ЦПСУ су, на састанку, информисани о праксама у њиховим установама.

У оквиру дискусионог блока супервизори су износили своја искуства и изазове у реализацији подршке и праћења деце и хранитеља, а који су везани за џепарац намењен деци на смештају у хранитељским породицама. Супервизори су сматрали да су интервенције у овој области процесне и да се изазови, ако их има, имају решавати у дужем временском периоду; да саветодавни рад даје резултате код неких хранитеља, не свих; да је преговарање метод који су неки користили и постигли унапређење; да се питање реализације џепарца треба прилагодити индивидуално у складу са капацитетима хранитељске породице, узрастом и карактеристикама детета. Део супервизора је сматрао да то питање треба препустити системима вредности и уверењима саме породице и да на томе не треба посебно инсистирати. Део супервизора има праксу да саветодавно усмерава хранитеље и децу да део џепараца усмеравају на штедњу. Сагласни су да џепарац не треба користити као награду или казну. Већински су се сложили да средства за џепарац није пожељно користити за ужину, него за ту намену треба одвајати новац из средстава за издржавање детета. Такође је констатовано да хранитељи у оквиру програма припреме и обуке добијају сет знања о џепарцу.   

Завршни ставови групе супервизора из ЦПСУ на крају групне супервизије:

Како састанци супервизора ЦПСУ у Републичком заводу за социјалну заштиту, између осталог, служе  и  усклађивању праксе на целој територији Републике Србије,  препоручено је стручним радницима из ЦПСУ да преиспитају досадашње праксе. Саветник РЗСЗ је у оквиру интеграције подсетио да питање џепарца, колико год се на први поглед чини као техничка ствар, отвара много питања која су суштинска, као што је, на који начин је успостављена радна коалиција са хранитељима?  Исто тако да смо често у улози оних који процењују и фокусирани на компетенције хранитеља, а да понекад занемарујемо процес грађења односа са хранитељима као партнерима. Препознато је да поједини саветници за хранитељство често у немоћи да унесу промене у васпитне стилове хранитеља, прибегавају коришћењу формалног ауторитета, уместо стручног. Истакнуто је да неадекватно коришћење џепараца представља занемаривање потреба детета, јер утиче на развој животних вештина, али и угрожавање права детета из његовог статуса. Неадекватном употребом џепараца хранитељ добија контролу и моћ, а дете губи прилику да се учи правилној употреби новца/животним вештинама и на крају адекватном задовољавању потреба детета. Све ово је везано за део процене која се сачињава током праћења смештаја, а односи се на квалитет односа хранитељ-дете, односно да ли хранитељ аутентично прихвата дете онаквим какво јесте и настоји да га оспособи да што самосталније функционише. Констатовано је да питање џепарца, када се то препозна као изазов, треба да представља саставни део, односно област рада у плану подршке детету и хранитељској породици. 

Супервизијски извештаји

Прикажи све извештаје >>

База акредитованих програма обуке

Најаве реализација акредитованих програма обуке

Породични сарадник

Тагови