Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
У Републичком заводу за социјалну заштиту, 03.12.2021. године одржан је супервизијски састанак на коме су учествовали стручни радници који се баве супервизијом у Центрима за породични смештај и усвојење (ЦПСУ) из Београда, Ниша, Новог Сада, Крагујевца, Ћуприје и Милошевца.
Супервизијско питање је везано за подршку супервизорима ЦПСУ у проширењу знања у раду са хранитељима који на смештају имају младе особе са покушајима суицида
Закључак
Пример из приказа случаја на којем се радило, у коме је млада особа током заштите у хранитељским породицама, променила две хранитељске породице, са поновљеним покушајима суицида, хоспитализацијама, указује на вишеструке изазове.
Група се сложила да је заштита деце и младих на смештају који имају искуство покушаја суицида комлексна и изискује тесну сарадњу са упутним центрима за социјални рад. При томе, ЦПСУ мора имати све информације о детету за које се планира смештај. Дете/млада особа обавезно треба да партиципира у поступку смештаја. У недостатку специјализованих социјално-здравствених установа, потребно је обезбедити додатну помоћ и подршку различитих институција и појединаца, односно направити мрежу око детета/младе особе.
Саветници за хранитељство и супервизори констатују да им треба посебна подршка током рада са дететом и хранитељима који на смештају имају децу/младе који имају покушаје суицида, кроз јасне смернице и границе. На личном плану професионалаца, потребно је преиспитивање личних ставова и знања, посебно у ситуацијама када је област нова и непозната. Потребно је пратити нове појаве, развој научних спознаја, уводити нове перспективе у то како посматрамо породичне системе („тема отвара питања табуа у породицама и треба добро да се преиспитамо шта то треба да радимо, а шта не“).
Сви учесници скупа су били врло активни и учествовали од почетка до краја скупа. Предложена тема и припремљен материјал је оцењен као изузетно значајан. Своје позитивне утиске о реализованом скупу, добијеним информацијама, прилици да се на нивоу групе размењују мишљења и износе дилеме, добијеној међусобној подршци и оснаживањем, учесници су појединачно вербализовали на крају групне супервизије.
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2024 Републички завод за социјалну заштиту