У Републичком заводу за социјалну заштиту је 11. октобра 2022. године одржан супервизијски састанак са супервизорима из малих центара за социјални рад Источне Србије - Деспотовац, Жабари, Мерошина, Мало Црниће, Велико Градиште, Ражањ, Сокобања и Мајданпек.
Тема супервизијског састанка је била: Заштита деце од занемаривања и проблеми у реализацији одлука органа старатељства о издвајању деце из породица
Супервизијско питање које је обрађено на састанку супервизора било је: Који је најбољи начин за поступање у најбољем интересу деце, а да стручни радници остану безбедни?
Закључак:
- Потребно је спровести стручни поступак процене за децу, користећи Индикаторе ризика за децу и друге расположиве методе и технике.
- Неопходна је детаљна процена родитеља и њихових капацитета за бригу о деци и задовољавања потреба деце (не само основних).
- Подршка биолошкој породици је пожељна, али се мора планирати и орочити.
- Потребно је користити Конференцију случаја, или дописе институцијама (локална самоуправа, полиција, здравствене и образовне институције) и поделити одговорност (покренути прекршајне пријаве, свако из свог домена надлежности, као нпр ДЗ- јер деца немају здравствену заштиту и др.).
- У стручном раду поставити јасно где су границе и овлашћења органа старатељства
- Важно је спровести стручни поступак и донети одлуку благовремено. Сама одлука органа старатељства, након спроведеног стручног поступка, може бити и интервенција са корисницима.
- Може се формирати стручни тим и додатно ојачати, када се ради са корисницима који демонстрирају моћ према стручним радницима (нпр. додати у тим и руководиоца, директора),
- Иницирати код директора центра за социјални рад покретање Кривичне пријава против насилног корисника
- Уколико се планира неодложна интервенција, ЦСР треба на направи план безбедности, како за кориснике, тако и за запослене у ЦСР - може позвати и друге сараднике, као што је полиција, хитна помоћ из ДЗ (нпр. педијатар може бити подршка деци, полиција треба да реагује на насилног оца и др.).