Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
Дана 01.03.2023. год. у Центру за социјални рад Ниш одржан је округли сто на тему „Процена и даља заштита најбољег интереса детета изложеног бројним променама и ризицима у досадашњем одрастању, актуелно под сродничким старатељством“.
Учествовали су супервизори великих центара Југа Србије: Ниш, Алексинац, Врање, Лесковац, Прокупље, Власотинце и Црна Трава и саветник Републичког завода за социјалну заштиту.
Супервизијска питања су се односила на ревизију примењених облика заштите детета и избор даљих мера социјалне и породично правне заштите на основу процене најбољег интереса детета изложеног бројним променама и вишеструким ризицима, адекватност покретања судских поступака према родитељима.
Закључак
У случајевима које карактерише сложеност елемената који утичу на доношење одлука током вођења случаја неопходно је продубљивати и проширивати процену стања и потреба корисника. Пожељно је да у процени користимо што више извора информација, да континуирано процењујемо, консултујемо друге стручњаке и релевантну литературу, да трагамо за начинима омогућавања пуне партиципације корисника на основу њихове пуне информисаности и подршке у препознавању сопствених аутентичних потреба.
Важно је да стручни радници током процеса процењивања и одлучивања буду свесни могућег утицаја личних вредности, уверења, искустава итд., а да у решавању етичких дилема следе одређене кораке које подразумевају уочавање и дефинисање дилеме, разматрање могућих опција, консултовање етичког кодекса, консултовање закона, консултовање стручне литературе, консултовање колега, разматрање последица сваког прихватљивог решења.
Постојање душевне болести само по себи не дискредитује родитеља за вршење родитељског права, али захтева продубљену, усмерену процену психолошког статуса родитеља, а истовремено и свеобухватну процену породице и срединских ресурса и континуирано праћење.
Када постоје ризици од злостављања и сумња у том погледу, приоритет је осигурати безбедност детета. То је и право и обавеза Центра за социјални рад и пре него што суд одлучи о томе. Паралелно са мерама социјалне заштите потребно је покренути одговарајуће судске поступке.
За психолошки развој детета велики значај има постојање сталног позитивног односа са одраслом особом, те је на овај фактор потребно посебно обратити пажњу приликом избора породице у којој ће дете наставити да се развија. За дете које је већ искусило понављана одбацивања и вишеструке промене неопходно је да та особа буде нарочито сензитивна за потребе детета и спремна да уз помоћ стручњака подржи дете у савладавању последица негативних искустава.
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2024 Републички завод за социјалну заштиту