Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
Посредством Zoom апликације, Републички завод за социјалну заштиту је 27. 09. 2021. године реализовао супервизијски састанак са супервизорима и водитељима случаја групе центара за социјални рад Јужна Србија 2 . На екстерној групној супервизији активно су учествовали супервизори – водитељи случаја 8из центара за социјални рад Врање, Лесковац, Власотинце, Прокупље, Алексинац, Ниш и Пирот, са укупно 22 учесника
Тема супервизијског састанка била је Институционално збрињавање и заштита малолетних лица са сметњама у психофизичком развоју, а обрађено супервизијско питање: Које ресурсе даље користити и које мере предузети у даљој заштити детета са сметњама у психофизичком развоју у ситуацијама када смо суочени са недостатком хранитељских породица за специјализовано хранитељство и са немогућношћу збрињавања у установи због недостатка капацитета установа за смештај?
Закључак
Ова, као и претходна супервизијска група имала је потпуно идентичну тему и исто супервизијско питање.
У поступцима везаним за заштиту малолетног детета са сметњама у развоју, лишеног адекватног родитељског старања, стоји захтеван, увремењен садржајан задатак пред органом старатељства, поготово када је реч о непосредном вршењу старатељске дужности. Реализација тог задатка управо значи функционално заступати интересе детета, радити на осигурању безбедности, сигурности и сталности за дете, користећи постојеће облике заштите због немогућности останка детета у породици.
Постојећи облици треба да буду доступни у смислу одговарајућих и потребних капацитета, значи да омогуће правовремено потребну заштиту, а не само да постоје као могућност, са често попуњеним капацитетом, а потреба детета постоји. Незадовољена потреба води у потенцијално појачавање ризика, за дете и за кога још?
Крајње отворено питање је колики је наш објективни, оперативни домет у достизању адекватне заштите (формални и неформални аспект).
Ово питање спада већим делом у домен адекватног системског решења. Међутим, шта је то што можемо и сами да покушамо, у смислу адекватне заштите и како да предупредимо кризе настале у хранитељској породици, као и немогућност правовременог проналаска друге хранитељске породице или смештаја у установу?
Сачињавање плана заштите везаног за појаву и ескалацију кризе у хранитељској породици, одмах на почетку хранитељског смештаја са свим актерима заштите?
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2024 Републички завод за социјалну заштиту