Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
Дана 27. 03. 2024 године у просторијама РЗСЗ у Београду одржан је округли сто супервизијске групе центара за социјални рад Београд 1 коју чине следећа Одељења: Земун, Младеновац, Сопот, Стари град, Вождовац, Сурчин, Звездара и Раковица из кога је био и организатор скупа. Укупно је било 19 супервизора.
У односу на презентовани приказ случаја разматрана су следећа питања: Како најефикасније заштити дете/децу од психолошког односно емоционалног злостављања од стране родитеља са психопатлошком феноменологијом и који су најважнији елементи тужбе за заштиту права детета у таквим ситуацијама?
Закључак групе је да препознавање емоционалног злостављања детета у породици за стручне раднике у центрима за социјални рад није тешко. Вршење процене у складу са правилима струке и коришћење инструмената у виду скала процене, листа индикатора наисља, фактора ризика , познавање последица за дете услед дуготрајне изложености емоционалном насиљу, доприноси јасном закључку и стручном ставу.
Оклевање стручних радника да предузму одговарајуће мере у заштити детета је често условљено следећим факторима: непрепознавање емоционалног злостваљања од стране других институција ( полиција, тужилаштво, суд) и изостанак њихових адекватних реакција, тзв. „тешко доказивање“ емоционалног злосатвљања, одуговлачење и „разводњавање“ поступака чиме губе смисао, несигурност стручних радника услед недовољно искуства у вези са покретањем одређених поступака и применом мера – неодложних интервенција у циљу заштите, као и изложеност претњама странака и недовољна заштићеност стручних радника од њих.
Група је констатовала да ставови, неасарадљивост и неефикасност других институција не смеју да спрече Орган старатељства у вршењу своје основне функције – заштите угрожених и рањивих корисника. У том смислу, ако сарадња није успешна , на располагању Органа старатељства је жалба вишим инстанцама суда, тужилаштва и сл. Уколико Орган старатељства процени да је дете угрожено понашањем родитеља, центар може реаговати и неодложном интервенцијом која није у складу са важећом пресудом суда, након чега ће одмах упутити захтев суду за хитном изменом постојеће одлуке.
Постоји потреба за бољим упознавањем стручних радника са поступком за заштиту права детета, а који се може покренути у циљу заштите било ког права детета које је угрожено. Овај поступак је нарочито хитан, а суд није везан тужбеним захтевом, па тако у оквиру истог поступка може донети одлуку о вршењу, потпуном или делимичном лишењу родитељског права као и изрећи једну или више мера за заштиту од насиља у породици. У овом поступку не може се изрећи пресуда због пропуштања, пресуда на основу признања или одрицања и странке не могу да закључе судско поравнање.
Претње упућене стручним радницима морају бити пријављене полицији и тужилаштву уз подршку руководства стручним радницима. Сигурности стручних радника могу допринети добар тимски рад који резултира јасним и чврстим ставом заснованом на претходно темељно спроведеном стручном поступку.
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2024 Републички завод за социјалну заштиту