Округли сто са супервизорима из малих ЦСР Источне Србије - новембар 2024.

  уторак, 12. новембар 2024.

Са супервизорима Центара за социјални рад из Источне Србије-мали ЦСР одржан је супервизијски састанак/округли сто дана 08.11.2024. године у сали Републичког завода за социјалну заштиту.

Стручном скупу присуствовало је 9 стручних радника ЦСР Сврљиг, Деспотовац, Ражањ, Бољевац, Мајданпек, Мало Црниће, Крупањ, Смедеревска Паланка и Петровац

Стручни скуп је организован под називом „Улога стручне службе ЦСР у заштити деце без родитељског старања“- подршка супервизорима у супервизијском процесу и пријављен је Комори социјалне заштите као округли сто.

Супервизијско питање: Како тумачити донету пресуду где се део родитељских права са оца преноси на деду и бабу ? Да ли ЦСР  треба да покреће поступак за лишење родитељских права, или сродници (деда и баба) на које је пресудом пренето родитељско право ? Да ли је деци , на основу поменуте пресуде и раније требало да се постави привремени старатељ?

Рад је протекао у сарадничкој и конструктивној атмосфери.

Након приказа случаја групи, учесници су постављали питања о току поступка, тражили појашњења везана за стање и потребе деце и капацитете родитеља. Супервизори су такође давали повратне информације о сличним случајевима које су имали у својој пракси.

Током састанка наметала су се и питања поступања других институција у овом случају судске одлуке која је изузетак од уобичајене праксе, а актуелно и недоношење одлуке у поступку за лишење родитељског права. Преиспитивање задатака из сопственог делокруга уз паралелно познавање и консултовање нормативних аката даје одговоре на питање о границама између служби и система, могућностима и ограничењима у решавању проблема у раду на случајевима. Група закључује да не можемо да утичемо на судске одлуке посебно ако нисмо учесници неких поступака, али да је и таква одлука суда сигнал да се покрене одговарајући поступак пред центром за социјални рад. На ово нас упућују одредбе Породичног закона ко може покренути поступак за лишење родитељског права и ко доноси одлуке о старатељској заштити корисника.

Изазови везани за недостатак услуга у локалној заједници такође су изражени, а подсетили смо се да због и реализација услуга зависи од развијености и капацитета истих у локалним срединама. У другом делу састанка реализован је кратак едукативни блог, процена и планирање заштите деце, а нарочито процене родитељских капацитета, мотивисања на сарадњу и увиђање постојања изазова у функционисању породице. Наглашена је важност целовитости процене и примене методологије вођења случаја јер добра процена даје податке о незадовољеним потребама и даје важне импуте за израду плана за децу и породицу. Са тим циљем реализован је групни рад са питањима шта морамо да урадимо, шта можемо и шта можда не можемо. Истакнута је важност правовремених интервенција које почињу од првог контакта са корисницима, успостављање сарадничког односа и њихове активне партиципације у свим фазама поступка. Супервизори су након едукативног блока сагласни да уколико родитељи не сарађују или не извршавају права и обавезе из садржине родитељског права, приоритет у заштити треба да буду деца те да је благовременост у примени мера старатељске заштите у конкретном случају била јако важна. Када орган старатељства донесе одлуку о примени конкретне мере која је јавно овлашћење ЦСР, изостају дилеме око „неразумљивости“ одлука других система. Тада се добија прилика за правовремено поступање и интервенције. Обзиром да је у току поступка заштите малолетника уочено да изостајала адекватна сарадња родитеља деце, међусобно и са стручним радницима препоручена је доследна примена професионалног односа и уважавања, промовисање заједничких задатака, вредности и добити за њих и њихову децу као и добру припрему за састанак са родитељима деце и малолетницима. Изазови везани за емотивну дистанцираност деце од родитеља и даље су изражени због чега група предлаже настојање да се и даље реализује саветодавни рад са свим актерима. Препоручено је одржавање конференције случаја као методе која може бити од користи са циљем реуспостављања односа деце са оцем јер су у међувремену контакти прекинути. Актуелно су деца под старатељском заштитом што нужно намеће потребу праћења, мониторинга и евалуације реализованих задатака из плана за породицу и децу.

Супервизијски извештаји

Прикажи све извештаје >>

База акредитованих програма обуке

Најаве реализација акредитованих програма обуке

Породични сарадник

Тагови