Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
Са супервизорима Центара за социјални рад из западне и јужне Србије одржан је супервизијски састанак/округли сто/други циклус у 2024. години, дана 18.06.2024. године у сали Републичког завода за социјалну заштиту.
Стручном скупу присуствовало је 9 стручних радника из ЦСР Нова Варош, Нови Пазар, Рашка, Алексинац, Власотинце и Црна Трава и Пријепоље
Стручни скуп је организован под називом „Улога стручних радника у заштити најбољег интереса детета у висококонфликтним бракоразводним споровима“ и пријављен је Комори социјалне заштите као округли сто.
Супервизијско питање односило се на то како усмерити водитеља случаја у даљој заштити детета у побољшању комуникације родитеља и адекватном вршењу родитељске дужности у околностима партнерских сукоба, отуђења, инструисања детета и негативних последице по психо физички развој детета.
Рад је протекао у сарадничкој и конструктивној атмосфери. Група је препознала и похвалила посвећеност колегиница у раду на случају, мотивацију и сарадњу са представницима других институција и пружаоцима услуга.
У оквиру стручног поступка Група је закључила да из надлежности центра за социјални рад треба предузимати следеће: конференцију случаја потребно је организовати, као и саветодавни рад у континуитету. Током састанка наметнуло се питање оправданости изрицања мера корективног надзора у овој фази стручног поступка. Наметала су се и питања поступања или непоступања других институција у разумним роковима, јер то омета рад стручних служби ЦСР. У другом делу састанка са супервизорима је реализована радионица са циљем препозвања утицаја на децу високо конфликтних односа родитеља. Супервизори су након радионице сагласни да уколико родитељи не сарађују или не извршавају права и обавезе из садржине родитељског права, приоритет у заштити треба да буду деца, а да је увођење мера корективног надзора, мера из надлежности органа старатељства и треба је примењивати. У односу на изостанак адекватне комуникације родитеља деце са стручним радницима препоручена је доследа примена професионалног односа и уважавања, промовисање заједничких задатака, вредности и добити за њих и њихово дете, добру припрему за састанак са родитељима детета као и усмеравање родитеља и детета на тему састанка, итд.
Ненајављене и напланиране доласке корисника у цср, покушати сетовати на тај начин што ће се вратити у оквир заказивања и припреме за такве сусрета где водитељ случаја води поступак, а активна партиципација корисника не значи да они воде случај.У оквиру стручног поступка Група је закључила да у оквиру надлежности центра за социјални рад треба предузимати мере корективног надзора, обзиром да су деца у висококонфликтним бракоразводним поступцима често „злоупотребљена“, односно намећу им се улоге које им развојно не припадају. Због ових околности препоручена је конференција случаја која би као актере укључила стручне ранике, родитеље деце и друге важне актере на којој би се сачинио план за дете и породицу са јасним областима рада, исходима, задацима и роковима.
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2025 Републички завод за социјалну заштиту