Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
Са супервизорима Центара за социјални рад из западне и јужне Србије одржан је супервизијски састанак/округли сто дана 10.09.2024. године у сали Републичког завода за социјалну заштиту.
Стручном скупу присуствовало је 9 стручних радника ЦСР Нови Пазар, Пријепоље, Нова Варош, Алексинац, Власотинце и Црна Трава.
Стручни скуп је организован под називом „Изазови и могућности у заштити деце у сукобу са законом“- подршка супервизорима у супервизијском процесу и пријављен је Комори социјалне заштите као округли сто.
Супервизијско питање односило се на изазове стручних радника приликом реализације васпитних мера изречених малолетним учиниоцима кривичних дела.
Рад је протекао у сарадничкој и конструктивној атмосфери.
Након приказа случаја, учесници су постављали питања о току поступка, тражили појашњења везана за стање и потребе детета и капацитете родитеља. Супервизори су такође давали повратне информације о сличним случајевима које су имали у својој пракси.
Група је препознала посвећеност колега из ЦСР Нови Пазар и сарадњу са представницима других институција. У односу на стручни поступак чланови групе су закључили да у даљем току поступка треба предузимати следеће: Потребно је ревидирати план за дете и породицу, организовати конференцију случаја као и спровођење саветодавног рада у континуитету, упутити чланове породице на Институт за ментално здравље. Истакнута је важност укључивања чланова породице у израду плана услуга. Током састанка наметала су се и питања поступања или непоступања других институција у разумним роковима, јер то омета рад стручних служби ЦСР. Изазови везани за недостатак услуга у локалној заједници такође су изражени. У другом делу састанка реализован је кратак едукативни блог, процена и планирање заштите деце у сукобу са законом, а посебно је наглашена важност процене родитељских капацитета, мотивисања на сарадњу и увиђање постојања изазова у функционисању породице. Наглашена је важност целовитости процене и примене методологије вођења случаја јер добра процена даје податке о незадовољеним потребама и важне импуте за израду плана за дете и породицу. Супервизори су након радионице сагласни да уколико родитељи не сарађују или не извршавају права и обавезе из садржине родитељског права, приоритет у заштити треба да буду деца, а уведену меру појачан надзор од стране органа старатељства нужно је спроводити. Обзиром да је у току поступка заштите малолетника уочено да изостаје сарадња родитеља детета са стручним радницима, препоручена је доследна примена професионалног односа и уважавања, промовисање заједничких задатака, вредности и добити за њих и њихово дете и добру припрему за састанак са родитељима детета и малолетником.
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2024 Републички завод за социјалну заштиту