Злоупотреба дечијег рада

Деца спадају у најосетљивије групе лица која морају добити адекватну заштиту приликом радног ангажовања. Деца која живе и одрастају у тешким материјалним и социјалним условима, лако могу постати жртве злоупотребе дечјег рада, односно радне експлоатације супротне закону и међународним инструментима. Изгледи за тако нешто су већи уколико поред проблема сиромаштва и социјалне искључености припадају и некој од других дискриминисаних и нарочито рањивих група.

Општи протокол о заштити деце од насиља дефинише експлоатацију детета као насиље над дететом.

Експлоатација детета означава коришћење детета за рад или за друге активности, а у корист других особа. Ове активности нарушавају физичко или ментално здравље, образовање детета, његов морални, или социјални и емоционални развој (СЗО, 1999). Следеће појаве  спадају у  експлоатацију  детета:

- трговина децом;

- искоришћавање детета за проституцију;

- искоришћавање детета за порнографију;

- злоупотреба дечијег рада.

Злоупотреба дечјег рада представља онај рад детета, који је ментално, психички, социјално и морално опасан и штетан за дете и који утиче на образовање детета тако што онемогућава дете да похађа школу, обавезује дете да напусти образовање пре времена, или приморава дете да похађа школу под изузетно тешким условима, укључујући и најгоре облике дечијег рада према Конвенцији Међународне организације рада бр. 182.   (Општи Протокол о заштити деце од насиља – усвојен Закључком Владе 05 Број: 560-826/2022-2 од 10.02.2022.).

Адекватна заштита деце од злоупотребе дечјег рада од тренутка идентификације до рехабилитације, али и праћења појаве и анализе злоупотребе, представља мултисекторски задатак државних органа, служби и институција. Због тога је на међународном нивоу осмишљен концепт надзора над дечјим радом (енг. child labour monitoring, CLM) који укључује континуиране активности различитих државних и недржавних актера у праћењу деце која су радно ангажована. Сврха система надзора над дечјим радом јесте да пружи увид у ситуацију на терену и допринесе ефикаснијем сузбијању злоупотребе дечјег рада.

 

Систем социјалне заштите, посебно центри за социјални рад, има посебну улогу у заштити деце, те је злоупотреба дечијег рада важна тема у заштити деце. Ретко се ова појава пред стручњацима појављује као основни и једини проблем због којег дете и породица користе социјалне услуге, већ је углавном појављује као придружени проблем, али са другим тешкоћама детета делује синергијски. Уколико се од стране стручњака не сагледају све тешкоће које погађају дете, није му могуће пружити адекватну подршку и заштиту.

У складу са Инструкцијом о начину рада установа социјалне заштите за пружање услуга социјалне заштите у заштити деце од злоупотребе дечијег рада коју су донела два ресорна министарства, Министарство за рад, запошљавање, борачку и социјалну заштиту (бр. 560-00-00255/21-09) и Министарство за бригу о породици и демографију (бр. 560-00-00492/21-01) од 2.06.2021. године, Републички завод за социјалну заштиту прикупља податке о злоупотреби дечијег рада од центара за социјални рад, као и од других релевантних пружалаца услуга социјалне заштите (центара за породични смештај и усвојење и Центра за заштиту жртава трговине људима). Према Инструкцији Завод је у обавези да овај извештај ради на годишњем нивоу.

******************************************************

Инструкција о начину рада установа социјалне заштите за пружање услуга социјалне заштите у заштити деце од злоупотребе дечијег рада 

******************************************************

Напредак Србије у спречавању дечијег рада препознат од МОР-а

Напори које Република Србија чини у области заштите деце од злоупотребе дечјег рада препознати су од стране Међународне организације рада (МОР) и представљени кроз причу о напретку у борби против злоупотребе дечјег рада.

У склопу примене Програма достојанственог рада за Републику Србију за 2019 – 2022, МОР и Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, уз финансијску подршку Министарства за рад Сједињених Америчких Држава спроводе пројекат „Мерење, подизање свести и ангажовање политика ради унапређења борбе против злоупотребе дечјег рада и принудног рада“. Основни циљ овог пројекта је да унапреди заштиту деце од злоупотребе дечјег рада у Републици Србији.

Као део пројектних задатака, током претходних годину дана реализовано је неколико активности у циљу јачања процедура и механизама у социјалној заштити ради правовременог препознавања и адекватне заштите деце која су жртве злоупотребе дечјег рада. У јуну 2021. године усвојена је „Инструкција о начину рада установа социјалне заштите и организација социјалне заштите за пружање услуга социјалне заштите деци у заштити од злоупотребе дечјег рада“ са пратећим Стручно методолошким упутством. Након тога  реализован је низ обука за преко 170 стручних радника у социјалној заштити на тему превенције и препознавања злоупотребе дечјег рада, у чему је значајно учешће имао Републички завод за социјалну заштиту.

На конкретној животној причи коју можете погледати на линку који је у прилогу, видљив је уложени напор у унапређење нормативног оквира, али пре свега заједничко залагање стручњака и у државном и у цивилном сектору на спречавању злоупотребе дечијег рада у Србији.

Погледајте детаљније: https://www.alliance87.org/interactive/serbia/ 

*****************************************************************************************************************

8. Извештај о злоупотреби дечијег рада у 2023. години

7. Извештај о злоупотреби дечијег рада за период 1.01. - 31.12.2022. године 

База акредитованих програма обуке

Најаве реализација акредитованих програма обуке

Породични сарадник

Тагови