Supervizijski sastanak Vrnjačka Banja, decembar 2019.

  ponedeljak, 23. decembar 2019.

U Centru za socijalni rad u Vrnjačkoj Banji održan je supervizijski sastanak 09.12.2019. godine , na kome su učestvovali supervizori iz sedam centara: Vrnjačka Banja, Brus, Ćićevac i Varvarin, Ćuprija, Knić, Svilajnac, Velika Plana

Supervizijsko pitanje je vezano za temu prekida kontakta deteta sa drugim roditeljem nakon razvoda braka roditelja i koje su mogućnosti centra kada postoji otuđenje deteta od drugog roditelja?

Zaključak

Otuđenje deteta od drugog roditelja i srodnika nakon razvoda braka roditelja je proces u kome se nerazrešen partnerski sukob prenosi na roditeljstvo. Dete je žrtva instrumentalizacije i emocionalnog zlostavljanja i neophodno je u fokusu imati dete potrebe i prava deteta.

  • Procena roditelja i deteta nije dijagnoza već proces definisanja snaga i rizika na ličnom, porodičnom i socijalnom nivou i neophodno je da sa porodicom radi jedan tim radi sagledavanje celine, uspostavljanja saradnje i intervencija na stavove koji su neprihvatljivi sa pozicije pravilnog razvoja deteta..
  • Preventivni rad je neophodan kod početne procene gde postoje indikatori prve faze otuđenja deteta od drugog roditelja i uključivanje roditelja u savetodavni rad na obavezujući način putem pravnih mera ako roditelji ne prihvataju usluge savetovanja .
  • Usmerenost samo na procenu i intervencije prema porodici nije dovoljno kod složenih problema. Neophodno je uključivanje šire porodice i institucija kao podrške promenama koje će omogućiti detetu da ostvari svoja prava. Porodica porekla često ima moć u odnosu na roditelje i može da dete usmerava negativno u odnosu na drugog roditelja, tako da su potrebne intervencije i prema članovima šire porodice.
  • Informativno savetodavni rad sa detetom, roditeljima i članovima porodice je neophodan u kontinuitetu i usklađenost pravnih mera u odnosu na realizovane aktivnosti iz Plana. Uvremenjenost pravnih mera je važna jer zaustavlja zloupotrebu uz savetodavno terapijski rad sa članovima porodice.
  • Zadatak supervizora je da voditelja podstiče na realno sagledavanje rizika, indikatora otuđenja, posledica i snaga koje je prepoznao i da u skladu s tim uradi: plan aktivnosti, predloži pravne mere ako se aktivnosti ne realizuju, donese odluku na nivou tima koje će detetu omogućiti ostvarivanje prava i zaštitu od zloupotrebe, osnaživanje voditelja pružanjem podrške i pozitivne povratne informacije i otvaranje različitih perspektiva u radu postavljanjem pitanja voditelju koja omogućavaju bolje uvide .