U Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu je 11. oktobra 2022. godine održan supervizijski sastanak sa supervizorima iz malih centara za socijalni rad Istočne Srbije- Despotovac, Žabari, Merošina, Malo Crniće, Veliko Gradište, Ražanj, Sokobanja i Majdanpek.
Tema supervizijskog sastanka je bila: Zaštita dece od zanemarivanja i problemi u realizaciji odluka organa starateljstva o izdvajanju dece iz porodica
Supervizijsko pitanje koje je obrađeno na sastanku supervizora bilo je: Koji je najbolji način za postupanje u najboljem interesu dece, a da stručni radnici ostanu bezbedni?
Zaključak:
- Potrebno je sprovesti stručni postupak procene za decu, koristeći Indikatore rizika za decu i druge raspoložive metode i tehnike.
- Neophodna je detaljna procena roditelja i njihovih kapaciteta za brigu o deci i zadovoljavanja potreba dece (ne samo osnovnih).
- Podrška biološkoj porodici je poželjna, ali se mora planirati i oročiti.
- Potrebno je koristiti Konferenciju slučaja, ili dopise institucijama (lokalna samouprava, policija, zdravstvene i obrazovne institucije) i podeliti odgovornost (pokrenuti prekršajne prijave, svako iz svog domena nadležnosti, kao npr DZ- jer deca nemaju zdravstvenu zaštitu i dr.).
- U stručnom radu postaviti jasno gde su granice i ovlašćenja organa starateljstva
- Važno je sprovesti stručni postupak i doneti odluku blagovremeno. Sama odluka organa starateljstva, nakon sprovedenog stručnog postupka, može biti i intervencija sa korisnicima.
- Može se formirati stručni tim i dodatno ojačati, kada se radi sa korisnicima koji demonstriraju moć prema stručnim radnicima (npr. dodati u tim i rukovodioca, direktora),
- Inicirati kod direktora centra za socijalni rad pokretanje Krivične prijava protiv nasilnog korisnika
- Ukoliko se planira neodložna intervencija, CSR treba na napravi plan bezbednosti, kako za korisnike, tako i za zaposlene u CSR - može pozvati i druge saradnike, kao što je policija, hitna pomoć iz DZ (npr. pedijatar može biti podrška deci, policija treba da reaguje na nasilnog oca i dr.).