Supervizijska podrška za CSR iz Istočne Srbije 1 - decembar 2022.

  petak, 16. decembar 2022.

U Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu  je  12. 12. 2022. godine održan  supervizijski sastanak sa supervizorima iz malih centara za socijalni rad Istočne Srbije - Veliko Gradište, Despotovac, Majdanpek, Kladovo, Boljevac, Ražanj, Žabari, Malo Crniće, Merošina i Svrljig.

Tema supervizijskog sastanka je bila: Izazovi stručnih radnika sa kojima se suočavaju kada donose odluke za zaštitu dece od zanemarivanja i zlostavljanja

Supervizijsko pitanje koje je obrađeno na sastanku supervizora bilo je: 1. Da li je pomoć i podrška  porodici pružana od strane CSR roditeljima iz prikaza slučaja  u najboljem interesu dece?  2.Da li je emotivna bliskost i privrženost deteta ocu, dovoljna snaga da prevlada  roditeljske slabosti koje se uočavaju kod oca?

Zaključak: 

  • Važno je sprovesti stručni postupak u centru za socijalni rad i doneti odluku blagovremeno. Sama odluka organa starateljstva, nakon sprovedenog stručnog postupka, može biti i intervencija sa korisnicima.
  • Potrebno je preispitati dosadašnje procene CSR u konkretnom slučaju, koristeći Indikatore rizika koje je izlistala grupa supervizora na sastanku.
  • Treba se posvetiti analizi aktuelnog roditeljskog funkcionisanja oca i majke i izazova u roditeljskim funkcionisanju, po svim relevantnim oblastima (koristiti novi Priručnik).
  • Podrška biološkoj porodici je poželjna, ali se mora precizno planirati uz participaciju korisnika i vremenski oročiti.
  • Važno je imati na umu da treba da radimo sa decom, na njihovom osnaživanju, posebno kada za korisnike imamo roditelje koji su teški za saradnju (dečak iz prikaza je rezilijentan na teškoće koje je imao u svom odrastanju i deluje zrelije u odnosu na svoj kalendarski uzrast).
  • U građenju saradničkih odnosa sa korisnicima i odnosa poverenja sa korisnicima koji teško sarađuju, manipulišu i sl., voditelj slučaja treba da postavi jasne granice prema korisnicima i da traži podršku supervizora ili stručnog tima
  • Odnos koji se formira sa korisnikom u okviru radnog saveza sa korisnikom, a koji je od presudnog značaja za efektivnost stručnog rada, treba da ima okvir „čuvati  sebe od korisnika i korisnika od sebe“.
  • Teška osećanja VS vezana uz rad, zahtevaju posebna angažovanja i pomagače ( kao što je supervizor ili stručni tim) u podršci i prevladavanju osećanja.
  • U stručnom radu postaviti jasno granice i ovlašćenja organa starateljstva i prihvatiti da, i pored toga što je urađeno puno, efekti nekada nisu vidljivi ili će doći mnogo kasnije.