Supervizijska podrška za CSR iz Istočne Srbije 2 - oktobar 2022.

  nedelja, 16. oktobar 2022.

U Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu dana 12.10. 2022. godine održan je, u okviru eksterne grupne supervizije, supervizijski sastanak sa supervizorima i voditeljima slučaja grupe centara za socijalni rad Istočne Srbije

Tema na ovoj superviziji bila je: Teškoće zaštite deteta bez adekvatnog roditeljskog staranja kada je porodica pogođena višestrukim problemima i određivanje prioriteta u radu.

Supervizijsko pitanje koje je obrađeno na ovoj sesiji, sadržalo je više dilema:  Šta su prioriteti u postupanju kada je reč o detetu sa psihičkim problemima (pokušaj suicida)  o kome se  roditelji neposredno ne staraju, a koje je žrtva vršnjačkog nasilja, s obzirom na fizičku sprečenost majke da vrši roditeljsko pravo i svrsishodnost korektivnog nadzora i rizici izmeštanja deteta iz porodice dede i babe gde je sada?

Osnovni problemi koje navodi stručnjak u radu sa porodicom su sprečenost neposredne saradnje sa majkom zbog održavanja trudnoće u novoj porodici; nejasno definisano zdravstveno stanje mal. deteta i pokušaji suicida deteta.

Ključne tačke oko kojih se odvijao rad na ovoj superviѕijskoj grupi su:

  • Teškoće zaštite deteta bez adekvatnog roditeljskog staranja u multi-problemskom okruženju;
  • definicija sadržine roditeljskog prava; preventivni i korektivni nadzor;
  • vršnjačko nasilje;
  • ko sve treba da bude obuhvaćen procenom i koje instrumente procene treba primeniti,
  • koje su raspoložive mere porodično pravne zaštite,
  • blagovremenost postupanja; vidljivost i izloženost deteta rizicima,
  • utvrđivanje prioriteta i redosleda aktivnosti: pokušaji suicida i „prividne distance“ stručnjaka; (otvaranje ove teme)¸
  • detektovani mogući rizici, rad sa korisnikom, rad sa članovima porodice, saradničkim sistemima (zadaci, aktivnosti u odnosu na prepoznate rizike, dalja zaštita);

Zaključak

Teškoće zaštite deteta bez adekvatnog roditeljskog staranja kada je porodica pogođena višestrukim problemima i određivanje prioriteta u radu stručnjaka zahtevan su, odgovoran i složen zadatak koji se postavlja pred stručnog radnika.

U multiproblemskim porodicama apsolutni prioritet u razrešavanju problema ima obezbeđivanje bezbednosti i sigurnosti deteta, odnosno dece.

Pojedini postupci saradničkih sistema  mogu dovesti i dovode centar u „odbrambenu poziciju“,  što utiče na pomeranje fokusa sa deteta. U takvim situacijama, gde se fokus pomera na odbranu, smanjuje se prostor naših akcija a briga za dete i druge brige se nagomilavaju.

Kroz iskustva, koja skoro svakodnevno imamo, ovo je veoma značajno prepoznati i nastojati (mada je o veoma zahtevnom nastojanju reč,) primarni fokus i svu količinu energije usmeriti i zadržati na dete i ka njegovom funkcionisanju, gde ćemo se i mi i dete kroz razgovor (kvalitetan rad na proceni) osloboditi tenzije koju u ovakvim situacijama u zahtevnim predmetima osećamo, što je prirodno.

Ponekad, u zahtevnim predmetima kao što su npr. predmeti u kojima se pominju pokušaji suicida deteta, javlja se nemoć u odnosu na snagu ispoljenog problema i deluje kao da se stručnjak „distancira od ove jake situacije“. Takav utisak u najvećem broju slučajeva nije tačan, jer stručnjak misli o tome, strahuje, čak i van radnog vremena  „prati“  osobu u riziku, ali konkretne vidljive korake u odnosu na dete, ponekad „stidljivo preduzima“. Ovu temu bez obzira na nedostatak specijalizovanih stručnih znanja o ovoj oblasti, treba pažljivo otvoriti, sa detetom ne zaobilaziti, kroz moguće teme detetovih želja, njegovih briga, njegovog odnosa prema tati, mami, babi i dedi sa kojima živi, drugarima u školi, nastavnicima, razrednim starešinom, najboljim drugom, rodbinom, osobama značajnim ovom detetu.