Republički zavod za socijalnu zaštitu
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
U Centru za socijalni rad u Malom Crniću je 09. 06. 2023. godine održan supervizijski sastanak sa supervizorima iz malih centara za socijalni rad Istočne Srbije - Malo Crniće, Veliko Gradište, Despotovac, Majdanpek, Kučevo, Boljevac, Ražanj, Žabari, Merošina i Svrljig.
Tema supervizijskog sastanka je bila: Participacija korisnika i podeljena odgovornost –teškoće i izazovi u radu sa porodicom i ostalim sistemima u zajednici
Supervizijsko pitanje koje je obrađeno na sastanku supervizora bilo je: 1. Kako sprovesti adekvatnu podršku roditeljima u prepoznavanju problema, korigovanju ponašanja u slučaju neparticipiranja korisnika? 2. Kako sprovesti objektivnu procenu i planirati adekvatnu uvremenjenu intervenciju koja je u najboljem interesu mal. dece u okolnostima nesaradnje? 3. Koja je granica odgovornosti svakog od aktera u konkretnom slučaju (roditelja, CSR-a, ostalih institucija ) u radu sa porodicom?
Zaključak
Od stručnih radnika u centrima za socijalni rad se očekuje da pružaju podršku deci i porodici kada postoji sumnja na zanemarivanje. I sve oči javnosti su uprte u CSR i preispitivanje njihovog rada i odgovornosti, dok drugi moćniji sistemi ostanu „nedodirljivi“. Intersektorska saradnja je pre izuzetak, nego što je pravilo, posebno u manjim i nerazvijenim sredinama. Ne postoje sistemski uređeni mehanizmi koji bi trebalo da obavezuju sve instucije sistema na postupanje i odgovornost.
Ono što je važan zaključak sa sastanka je da je odgovornost za zaštitu dece na celom društvu, ne samo na centrima za socijalni rad. Sa druge strane, Centri za socijalni rad su odgovorni za usluge iz svog domena: moraju imati dobre stručne procene i planiranje, a podrška porodici mora biti planirana i vremenski ograničena.
U saradnji sa drugim sistemima, centri za socijalni rad mogu koristiti, u većoj meri, pisanu komunikaciju, odnosno dostavljati svoje procene rizika i pozivati na procenu i primenu mera iz nadležnosti drugih institucija (škola, zdravstvenih ustanova, policije, tužilaštva). Centri mogu koristiti i grupe za koordinaciju pri osnovnom javnom tužilaštvu za sačinjavanje konstruktivnih planova a kada je neiohodno insistrirati da predlog CSR uđe u zapisnik
Centri za socijalni rad su često inicijatori zajedničkih aktivnosti za dobrobit zajednice, kao što su pozivanja na okrugle stolove, konferencije, obuke i sl. saradnika iz obrazovnog, zdravstvenog, pravosudnog i drugih sistema, pa i u ovom slučaju će centar predložiti obuke za saradnike iz zajednice, nakon što ostvari kontakti i saradnju sa tužiteljkom Gorjanom Mirčić Čaluković, koja drži obuke o primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici ne samo za svoje koleginice i kolege, već i za profesionalce iz drugih institucija (policije, suda, centara za socijalni rad, zdravstvenih i obrazovnih ustanova, nacionalne službe za zapošljavanje…), kao i medije, studente, organizacije civilnog društva.
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
©2024 Republički zavod za socijalnu zaštitu