Republički zavod za socijalnu zaštitu
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
Dana 23. 11. 2022 .godine u zgradi opštine Doljevac održan je sastanak supervizora grupe Južna Srbija, mali centri: Bosilegrad, Lebane, Medveđa, Bela Palanka, Babušnica, Žitorađa, Kuršumlija, Blace.
Tema rada je bila : Procena i razvoj roditeljskih kompetencija kod žrtava nasilja u porodici, mere i intervencije usmerene ka unapređenju roditeljskih kompetencija i zaštiti od nasilja u porodici. Konkretno supervizijsko pitanje se odnosilo na dilemu da li je u konkretnom slučaju trebalo lišiti roditeljskog prava majku dece koja se nalaze na smeštaju u hraniteljskoj porodici iako je dugogodišnja žrtva porodičnog nasilja (višestruko diskriminisana osoba)?
Zaključak:
Pri dugotrajnom radu stručnog radnika sa žrtvama nasilja u porodici, a koji podrazumeva podržavajući, saosećajan, intenzivan odnos , postoji rizik da procena roditeljskih kompetencija žrtve nasilja i odlučivanje na bazi te procene bude pod uticajem osećanja i relacije podrške i tako manje objektivno i ispravno.
Korisno je biti svestan ovog rizika i primenjivati mere koje umanjuju rizik. Na praktičnom nivou to su: timski rad, po potrebi zamena voditelja slučaja, korišćenje eksterne supervizije i drugo.
U stručnom radu, potrebno je proceniti indikatore razvojnih rizika za decu, staviti fokus na najbolji interes dece imajući u vidu i perspektivu budućnosti, izvršiti analizu dobiti i štete u odnosu na konkretne odluke.
Saosećajni i podržavajući odnos sa žrtvom nasilja u cilju njenog osnaživanja za izlazak iz nasilja je poželjan, ali u zaštiti dece potrebno je interese dece posmatrati kao prioritetne u odnosu na interese i potrebe roditelja, čak i kada su roditelji žrtve porodičnog nasilja.
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
©2024 Republički zavod za socijalnu zaštitu