Onlajn supervizijska podrška 10. juna 2021.

  četvrtak, 17. jun 2021.

U  Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu je 10. juna 2021. godine održan supervizijski sastanak na kome su učestvovali stručni radnici koji se bave supervizijom u Centrima za porodični smeštaj i usvojenje iz Beograda, Kragujevca, Niša, Ćuprije i Miloševca.

Supervizijsko pitanje je vezano za temu : Kako raditi sa hraniteljskim porodicama koje prihvataju decu na urgentni smeštaj, odnosno  koliko fleksibilni možemo biti u primeni standarda, posebno u situacijama u kojima se zbog urgentnih potreba zbrinjavanja narušavaju standardi vezani za broj i karakteristike dece na smeštaju?

Zaključak

  • Grupa supervizora najpre diskutuje o tome da je aktuelno sistem hraniteljstva zakočen - veoma je malo zainteresovanih novih kandidata za standardno hraniteljstvo. Osipanje broja postojećih hraniteljskih porodica i regrutovanje novih je aspekt na kome je potrebno dodatno raditi. Naime, veliki broj porodica koje trenutno imaju decu na porodičnom smeštaju ne pokazuju interesovanje da nastave sa hraniteljstvom te se očekuje da će se u skorije vreme broj standardnih hraniteljskih porodica drastično smanjiti.
  • Pravilnik o hraniteljstvu koji je na snazi, nije više u potpunosti adekvatan i u određenim segmentima predstavlja kočnicu u realizaciji hraniteljstva te je opravdano da se prioritetno pristupi njegovoj izmeni. Treba omogućiti da stručni radnici iz CPSU budu članovi radne grupe za izmenu Pravilnika.
  • Standardi za urgentne i standardne hraniteljske porodice kod nas su isti, dok se u drugim sistemima i državama  oni  odvojeno rade. Urgentni smeštaj često nije privremen niti kratkotrajan. S obzirom da su urgentne hraniteljske porodice istovremeno standardne hraniteljske porodice, urgentno često preraste u standardno hraniteljstvo u istoj porodici što utiče na raspoloživost porodica za urgentno hraniteljstvo.
  • Određeni broj dece se nalazi na hraniteljstvu usled nepostojanja drugih usluga u lokalnoj zajednici koje bi bile možda adekvatnije, tako da treba raditi na različitim modalitetima organizovanja urgentnog hraniteljstva (supervizori iznose neke od primera dobre prakse i postignute saradnje sa gradskim skupštinama, sa zaključenim ugovorima kojima je obezbeđana potrebna finansijska podrška urgentnim hraniteljskim porodicama i dr.)
  • Položaj CPSU u javnosti je nepovoljan: mediji šalju loše poruke o hraniteljstvu, ističući materijalni interes hranitelja. Zaposleni u CPSU i hranitelji percipiraju da nemaju adekvatnu  podršku sistema i često imaju doživljaj bespomoćnosti. S tim u vezi treba inicirati intenzivnu komunikaciju stručnih radnika iz CPSU sa donosiocima odluka, kako bi se upoznali sa brojnim problemima u vezi sa porodičnim smeštajem.