Okrugli sto sa supervizorima malih CSR iz Istočne Srbije - jun 2024.

  ponedeljak, 17. jun 2024.

Sa supervizorima centara za socijalni rad iz Istočne Srbije održan je supervizijski sastanak/okrugli sto dana 12.06.2024. godine u Centru za socijalni rad opštine Ražanj. Stručni skup je održan pod nazivom „Dete i/ili roditelji-važni aspekti i uticaji na zdrav razvoj deteta u visokokonfliktnim brakorazvodnim sporovima“

Sastanku su prisustvovali supervizori iz centara za socijalni rad: Žabari, Boljevac, Despotovac Ražanj, Merošina, Malo Crniće, Svrljig i Majdanpek.

Supervizijsko pitanje odnosilo se na dileme stručnih radnika u situaciji kada sud ne donosi odluku o privremenoj meri blagovremeno i da li je uvođenje mere korektivnog nadzora opravdano kako bi se regulisao model viđanja dece sa drugim roditeljem kao neka vrsta „kompenzacije“ zbog izostanka sudske odluke o privremenoj meri. Kakva je praksa drugih CSR u situacijama preuzimanja dece u prostorijama CSR, odnosno kako prepoznati i prevenirati moguće rizike. Deo supervizijskog pitanja odnosio se na to kako uspostaviti dobru komunikaciju stručnih radnika sa roditeljima dece kada imaju otpor i negativistički stav prema stručnim radnicima, upućuju česte podneske i međusobno se optužuju.

Predlozi grupe  supervizora za postupanje CSR

Nakon izlaganja supervizora iz CSR Ražanj i prikaza slučaja grupi, učesnici su postavljali pitanja o toku postupka, tražili pojašnjenja vezana za decu obzirom da u prikazu slučaja nije bilo dovoljno podataka o razvoju, potrebama i stanju dece. Supervizori su takođe davali povratne informacije o sličnim slučajevima koje su imali u svojoj praksi. Tokom sastanka nametnulo se pitanje opravdanosti izricanja mera korektivnog nadzora u ovoj fazi stručnog postupka. Nametala su se i pitanja postupanja ili nepostupanja drugih institucija u razumnim rokovima jer to ometa rad stručnih službi CSR. U drugom delu sastanka sa supervizorima je realizovana radionica sa ciljem prepozvanja uticaja na decu visoko konfliktnih odnosa roditelja. Podeljeni su u četiri grupe. Prva grupa je odgovarala na pitanje važnih uticaja na razvoj dece u konkretnom slučaju. Druga grupa je razmatrala potrebe dece i moguće rizike. Treća grupa je razmatrala pitanja nasilja/otuđenja dece. Četvrta grupa je razmatrala mogući plan sa pitanjima ko u sučesnici, koje oblasti plan treba da obuhvati i koji je krajnji cilj planiranja. Supervizori su nakon radionice saglasni da ukoliko roditelji ne sarađuju ili ne izvršavaju prava i obaveze iz sadržine roditeljskog prava, prioritet u zaštiti treba da budu deca, a da je uvođenje mera korektivnog nadzora, mera iz nadležnosti organa starateljstva što je  svakako doprinelo reuspostavljanju odnosa dece sa majkom. Sve ovo u kontekstu neblagovremenog postupanja suda u predmetu donošenja privremene mere. U odnosu na izostanak adekvatne komunikacije roditelja dece sa stručnim radnicima preporučena je dosledna primena profesionalnog odnosa i uvažavanja, promovisanje zajedničkih zadataka, vrednosti i dobiti za njih i njihovu decu, dobru pripremu za sastanak sa roditeljima dece kao i usmeravanje roditelja dece na temu sastanka itd. Grupa takođe smatra da na česte podneske, „prijave“ i pritužbe roditelja dece (najčešće neosnovane) nije potrebno odgovarati nego ih treba evidentirati u listu praćenja. To su svakako informacije koje mogu biti korisne u procesima monitoringa i evaluacije rada na predmetu. 

Zaključak

Grupa je prepoznala posvećenost koleginica iz CSR Ražanj, motivaciju i saradnju sa predstavnicima drugih institucija. U okviru stručnog postupka Grupa je zaključila da u okviru nadležnosti centra za socijalni rad treba preduzimati mere korektivnog nadzora, a obzirom da je predmet po žalbi u drugostepenom organu, nisu sigurni da li će žalba biti uvažena iz proceduralnih razloga. Zaključeno je takođe da je potrebno uputiti urgenciju sudu za donošenje privremene mere kako bi se deci obezbedila stalnost, stabilnost i kontinuitet odnosa sa oba roditelja i formalno. Otežavajuća okolnost je ta što roditelji žive u udaljenim opštinama, a postupajući centri za socijalni rad procenjuju da oba roditelja poseduju motivaciju, povoljne uslove i dobre roditeljske kompetencije za adekvatno staranje o deci. Zbog ovih okolnosti preporučena je konferencija slučaja koja bi kao aktere uključila stručne službe iz oba centra za socijalni rad i roditelje dece radi formiranja konzilijarnog mišljenja.