Okrugli sto sa supervizorima iz Zapadne i Južne Srbije - septembar 2024.

  petak, 13. septembar 2024.

Sa supervizorima Centara za socijalni rad iz zapadne i južne Srbije održan je supervizijski sastanak/okrugli sto dana 10.09.2024. godine u sali Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.

Stručnom skupu prisustvovalo je 9 stručnih radnika CSR Novi Pazar, Prijepolje, Nova Varoš, Aleksinac, Vlasotince i Crna Trava.

Stručni skup je organizovan pod nazivom „Izazovi i mogućnosti u zaštiti dece u sukobu sa zakonom“- podrška supervizorima u supervizijskom procesu i prijavljen je Komori socijalne zaštite kao okrugli sto.

Supervizijsko pitanje odnosilo se na izazove stručnih radnika prilikom realizacije vaspitnih mera izrečenih maloletnim učiniocima krivičnih dela.

Rad je protekao u saradničkoj i konstruktivnoj atmosferi.

Nakon prikaza slučaja, učesnici su postavljali pitanja o toku postupka, tražili pojašnjenja vezana za stanje i potrebe deteta i kapacitete roditelja. Supervizori su takođe davali povratne informacije o sličnim slučajevima koje su imali u svojoj praksi.

Grupa je prepoznala posvećenost kolega iz CSR Novi Pazar i saradnju sa predstavnicima drugih institucija. U odnosu na stručni postupak  članovi grupe su zaključili da u daljem toku postupka treba preduzimati sledeće: Potrebno je revidirati plan za dete i porodicu, organizovati konferenciju slučaja kao i sprovođenje  savetodavnog rada u kontinuitetu, uputiti članove porodice na Institut za mentalno zdravlje. Istaknuta je važnost uključivanja članova porodice u izradu plana usluga. Tokom sastanka nametala su se i pitanja postupanja ili nepostupanja drugih institucija u razumnim rokovima, jer to ometa rad stručnih službi CSR. Izazovi vezani za nedostatak usluga u lokalnoj zajednici takođe su izraženi. U drugom delu sastanka realizovan je kratak edukativni blog, procena i planiranje zaštite dece u sukobu sa zakonom, a posebno je naglašena važnost procene roditeljskih kapaciteta, motivisanja na saradnju i uviđanje postojanja izazova u funkcionisanju porodice. Naglašena je važnost celovitosti procene i primene metodologije vođenja slučaja jer dobra procena daje podatke o nezadovoljenim potrebama i  važne impute za izradu plana za dete i porodicu. Supervizori su nakon radionice saglasni da ukoliko roditelji ne sarađuju ili ne izvršavaju prava i obaveze iz sadržine roditeljskog prava, prioritet u zaštiti treba da budu deca, a uvedenu meru pojačan nadzor od strane organa starateljstva nužno je sprovoditi. Obzirom da je u toku postupka zaštite maloletnika uočeno da izostaje saradnja roditelja deteta sa stručnim radnicima, preporučena je dosledna primena profesionalnog odnosa i uvažavanja, promovisanje zajedničkih zadataka, vrednosti i dobiti za njih i njihovo dete i dobru pripremu za sastanak sa roditeljima deteta i maloletnikom.