Republički zavod za socijalnu zaštitu
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
Sa supervizorima Centara za socijalni rad iz zapadne i južne Srbije održan je supervizijski sastanak/okrugli sto/drugi ciklus u 2024. godini, dana 18.06.2024. godine u sali Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.
Stručnom skupu prisustvovalo je 9 stručnih radnika iz CSR Nova Varoš, Novi Pazar, Raška, Aleksinac, Vlasotince i Crna Trava i Prijepolje
Stručni skup je organizovan pod nazivom „Uloga stručnih radnika u zaštiti najboljeg interesa deteta u visokokonfliktnim brakorazvodnim sporovima“ i prijavljen je Komori socijalne zaštite kao okrugli sto.
Supervizijsko pitanje odnosilo se na to kako usmeriti voditelja slučaja u daljoj zaštiti deteta u poboljšanju komunikacije roditelja i adekvatnom vršenju roditeljske dužnosti u okolnostima partnerskih sukoba, otuđenja, instruisanja deteta i negativnih posledice po psiho fizički razvoj deteta.
Rad je protekao u saradničkoj i konstruktivnoj atmosferi. Grupa je prepoznala i pohvalila posvećenost koleginica u radu na slučaju, motivaciju i saradnju sa predstavnicima drugih institucija i pružaocima usluga.
U okviru stručnog postupka Grupa je zaključila da iz nadležnosti centra za socijalni rad treba preduzimati sledeće: konferenciju slučaja potrebno je organizovati, kao i savetodavni rad u kontinuitetu. Tokom sastanka nametnulo se pitanje opravdanosti izricanja mera korektivnog nadzora u ovoj fazi stručnog postupka. Nametala su se i pitanja postupanja ili nepostupanja drugih institucija u razumnim rokovima, jer to ometa rad stručnih službi CSR. U drugom delu sastanka sa supervizorima je realizovana radionica sa ciljem prepozvanja uticaja na decu visoko konfliktnih odnosa roditelja. Supervizori su nakon radionice saglasni da ukoliko roditelji ne sarađuju ili ne izvršavaju prava i obaveze iz sadržine roditeljskog prava, prioritet u zaštiti treba da budu deca, a da je uvođenje mera korektivnog nadzora, mera iz nadležnosti organa starateljstva i treba je primenjivati. U odnosu na izostanak adekvatne komunikacije roditelja dece sa stručnim radnicima preporučena je dosleda primena profesionalnog odnosa i uvažavanja, promovisanje zajedničkih zadataka, vrednosti i dobiti za njih i njihovo dete, dobru pripremu za sastanak sa roditeljima deteta kao i usmeravanje roditelja i deteta na temu sastanka, itd.
Nenajavljene i naplanirane dolaske korisnika u csr, pokušati setovati na taj način što će se vratiti u okvir zakazivanja i pripreme za takve susreta gde voditelj slučaja vodi postupak, a aktivna participacija korisnika ne znači da oni vode slučaj.U okviru stručnog postupka Grupa je zaključila da u okviru nadležnosti centra za socijalni rad treba preduzimati mere korektivnog nadzora, obzirom da su deca u visokokonfliktnim brakorazvodnim postupcima često „zloupotrebljena“, odnosno nameću im se uloge koje im razvojno ne pripadaju. Zbog ovih okolnosti preporučena je konferencija slučaja koja bi kao aktere uključila stručne ranike, roditelje dece i druge važne aktere na kojoj bi se sačinio plan za dete i porodicu sa jasnim oblastima rada, ishodima, zadacima i rokovima.
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
©2024 Republički zavod za socijalnu zaštitu