Republički zavod za socijalnu zaštitu
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
Sa supervizorima Centara za socijalni rad iz Istočne Srbije-mali CSR održan je supervizijski sastanak/okrugli sto dana 08.11.2024. godine u sali Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.
Stručnom skupu prisustvovalo je 9 stručnih radnika CSR Svrljig, Despotovac, Ražanj, Boljevac, Majdanpek, Malo Crniće, Krupanj, Smederevska Palanka i Petrovac
Stručni skup je organizovan pod nazivom „Uloga stručne službe CSR u zaštiti dece bez roditeljskog staranja“- podrška supervizorima u supervizijskom procesu i prijavljen je Komori socijalne zaštite kao okrugli sto.
Supervizijsko pitanje: Kako tumačiti donetu presudu gde se deo roditeljskih prava sa oca prenosi na dedu i babu? Da li CSR treba da pokreće postupak za lišenje roditeljskih prava, ili srodnici (deda i baba) na koje je presudom preneto roditeljsko pravo? Da li je deci, na osnovu pomenute presude i ranije trebalo da se postavi privremeni staratelj?
Rad je protekao u saradničkoj i konstruktivnoj atmosferi.
Nakon prikaza slučaja grupi, učesnici su postavljali pitanja o toku postupka, tražili pojašnjenja vezana za stanje i potrebe dece i kapacitete roditelja. Supervizori su takođe davali povratne informacije o sličnim slučajevima koje su imali u svojoj praksi.
Tokom sastanka nametala su se i pitanja postupanja drugih institucija u ovom slučaju sudske odluke koja je izuzetak od uobičajene prakse, a aktuelno i nedonošenje odluke u postupku za lišenje roditeljskog prava. Preispitivanje zadataka iz sopstvenog delokruga uz paralelno poznavanje i konsultovanje normativnih akata daje odgovore na pitanje o granicama između službi i sistema, mogućnostima i ograničenjima u rešavanju problema u radu na slučajevima. Grupa zaključuje da ne možemo da utičemo na sudske odluke posebno ako nismo učesnici nekih postupaka, ali da je i takva odluka suda signal da se pokrene odgovarajući postupak pred centrom za socijalni rad. Na ovo nas upućuju odredbe Porodičnog zakona ko može pokrenuti postupak za lišenje roditeljskog prava i ko donosi odluke o starateljskoj zaštiti korisnika.
Izazovi vezani za nedostatak usluga u lokalnoj zajednici takođe su izraženi, a podsetili smo se da zbog i realizacija usluga zavisi od razvijenosti i kapaciteta istih u lokalnim sredinama. U drugom delu sastanka realizovan je kratak edukativni blog, procena i planiranje zaštite dece, a naročito procene roditeljskih kapaciteta, motivisanja na saradnju i uviđanje postojanja izazova u funkcionisanju porodice. Naglašena je važnost celovitosti procene i primene metodologije vođenja slučaja jer dobra procena daje podatke o nezadovoljenim potrebama i daje važne impute za izradu plana za decu i porodicu. Sa tim ciljem realizovan je grupni rad sa pitanjima šta moramo da uradimo, šta možemo i šta možda ne možemo. Istaknuta je važnost pravovremenih intervencija koje počinju od prvog kontakta sa korisnicima, uspostavljanje saradničkog odnosa i njihove aktivne participacije u svim fazama postupka. Supervizori su nakon edukativnog bloka saglasni da ukoliko roditelji ne sarađuju ili ne izvršavaju prava i obaveze iz sadržine roditeljskog prava, prioritet u zaštiti treba da budu deca te da je blagovremenost u primeni mera starateljske zaštite u konkretnom slučaju bila jako važna. Kada organ starateljstva donese odluku o primeni konkretne mere koja je javno ovlašćenje CSR, izostaju dileme oko „nerazumljivosti“ odluka drugih sistema. Tada se dobija prilika za pravovremeno postupanje i intervencije. Obzirom da je u toku postupka zaštite maloletnika uočeno da izostajala adekvatna saradnja roditelja dece, međusobno i sa stručnim radnicima preporučena je dosledna primena profesionalnog odnosa i uvažavanja, promovisanje zajedničkih zadataka, vrednosti i dobiti za njih i njihovu decu kao i dobru pripremu za sastanak sa roditeljima dece i maloletnicima. Izazovi vezani za emotivnu distanciranost dece od roditelja i dalje su izraženi zbog čega grupa predlaže nastojanje da se i dalje realizuje savetodavni rad sa svim akterima. Preporučeno je održavanje konferencije slučaja kao metode koja može biti od koristi sa ciljem reuspostavljanja odnosa dece sa ocem jer su u međuvremenu kontakti prekinuti. Aktuelno su deca pod starateljskom zaštitom što nužno nameće potrebu praćenja, monitoringa i evaluacije realizovanih zadataka iz plana za porodicu i decu.
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
©2025 Republički zavod za socijalnu zaštitu