Okrugli sto sa supervizorima iz Istočne Srbije - mart 2025.

  utorak, 1. april 2025.

U okviru prvog ciklusa supervizijske podrške centrima za socijalni rad u 2025. godini sa supervizorima Centara za socijalni rad iz Istočne Srbije održan je supervizijski sastanak/okrugli sto, dana 26.03.2025. godine u sali Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.

Stručnom skupu prisustvovalo je 11 stručnih radnika iz CSR Despotovac, Boljevac, Ražanj, Smederevska Palanka, Majdanpek, Svrljig, Veliko Gradište i Golubac, Žabari, Merošina i Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu

Stručni skup je organizovan pod nazivom „Mogućnosti CSR u zaštiti dece sa poremećajem u ponašanju uključujući promiskuitetno ponašanje“- podrška supervizorima u supervizijsom procesu i prijavljen je Komori socijalne zaštite kao okrugli sto.

Problem na kome radi postupajući CSR odnosio se na maloletno lice sa poremećajem u ponašanju.

Nakon prikaza slučaja grupi, učesnici su postavljali pitanja o toku postupka, tražili pojašnjenja vezana za stanje i potrebe korisnika. Supervizori su takođe davali povratne informacije o sličnim slučajevima koje su imali u svojoj praksi. Preispitivanje zadataka iz delokruga stručnog rada uz paralelno poznavanje i konsultovanje normativnih akata daje odgovore na pitanje o mogućnostima i ograničenjima u postupanju centra za socijalni rad. Izazovi vezani za nedostatak usluga u lokalnoj zajednici takođe su izraženi, a podsetili smo se da izbor i realizacija usluga zavisi od razvijenosti i kapaciteta istih u lokalnim sredinama. U drugom delu sastanka realizovan je edukativni blog, na temu „Mogućnosti CSR u zaštiti dece sa poremećajem u ponašanju.

Mogućnosti CSR obuhvataju procenu, planiranje, preventivne, interventne i zaštitne mere:

  • Procena uzroka problema prikupljanjem informacija (porodica, škola, zdravstvena ustanova i sl., angažovanje stručnog tima radi analize potreba deteta i konteksta u kome živi, primena instrumenata za procenu (skale, upitnici, testovi, opservacija...) - PROCENA i PLANOVI (procena treba da je sačinjena u skladu sa standardima i metodologijom vođenja slučaja-oblasti, pod-oblasti, zaključivanje, sumarna procena, plan usklađen sa procenom) 
  • Preventivne mere podrazumevaju rad sa roditeljima na poboljšanju roditeljskih veština i jačanju porodičnih odnosa, saradnju sa drugim institucijama (škola., zdravstvena ustanova...) radi praćenja detetovog ponašanja i pružanja podrške, edukaciju o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, rizicima i sl. Važno je da se preventivni rad realizuje pravovremeno za šta postoji mogućnost jer su neke porodice jako dugo godina na evidenciji CSR.
  • Interventne mere podrazumevaju uključivanje deteta u savetovalište ili individualnu/porodičnu terapiju, posredovanje između deteta i roditelja, saradnja sa pravosuđem, policijom zbog zloupotrebe deteta od strane odraslih osoba. Važno je da se saradnja koordinira i vodi.
  • Zaštitne mere: uvođenje mera po Porodičnom zakonu, korektivni nadzor, privremeno izdvajanje deteta iz porodice, uključivanje u specijalizovane programe resocijalizacije i rehabilitacije. Važno je poštovati postupnost u uvođenju mera.
  • Saradnja sa drugim institucijama: saradnja sa civilnim sektorom koji se bavi problemima mladih, povezivanje deteta sa mentorima/volonterima, uvođenje u sportske, kulturne ili obrazovne aktivnosti, podrška u nastavku školovanja ili profesionalnoj rehabilitaciji. Preporučena je konferencija slučaja kako bi se proširio krug podrške.

Supervizijski izveštaji

Prikaži sve izveštaje >>

Baza akreditovanih programa obuke

Najave realizacija akreditovanih programa obuke

Porodični saradnik