Okrugli sto sa supervizorima iz grupe Beograd 1 - oktobar 2024.

  petak, 18. oktobar 2024.

Dana 14. 10. 2024 godine u Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu održan je okrugli sto sa supervizijskom grupom Beograd 1 na temu „Zaštita dece u složenim postupcima poveravanja sa međunarodnim aspektima slučaja, nadležnosti i granice u postupanju“.

Prisustvovali su supervizori sledećih odeljenja GCSRa: Sopot, Mladenovac, Zemun, Surčin, Stari grad, Zvezdara, Voždovac, Rakovica. Ukupno je bilo 19 supervizora. Voditelji okruglog stola su bili: Snežana Ronić i Slaviša Sorak, savetnici iz Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu.

U postupcima poveravanja dece sa međunarodnim aspektima slučaja,  kada postoji velika složenost elemenata koji utiču na odlučivanje, a postoji pritisak u pravcu brzog odlučivanja, često postoje dileme vezane za granice u nadležnostima institucija, njihovim obavezama, ograničenjima i mogućnostima. 

Pored osnovnih normativnih akata koja regulišu postupanje centara za socijalni rad u radu na ovakvim slučajevima od značaja su i Zakon o prebivalištu, Konvencija o građansko pravnim aspektima međunraodne otmice dece, Zakon o potvrđivanju Konvencije o izvođenju dokaza u inostranstvu u građanskim i trgovačkim stvarima ( Službeni glasnik PS, Međunarodni ugovori br. 1/10 i 13/13) i drugi.

Iako su osnovni zadaci centra procena i planiranje, mora se imati u vidu da ciklus  vođenja slučaja podrazumeva i aranžiranje pristupa uslugama i upućivanje korisnika, implementaciju i koordinaciju usluga, monitoring, evaluaciju i obrazloženi završetak rada. (Preporučen je priručnik „Od problema do prilika u vođenju slučaja“ Dr Nevenke Žegarac).

Preispitivanje zadataka iz sopstvenog delokruga uz paralelno poznavanje i konsultovanje normativnih akata daje odgovore na pitanje o granicama između službi i sistema, mogućnostima i ograničenjima u rešavanju problema u radu na slučajevima. Prilikom dostavljanja  nalaza i mišljenja sudu potrebno je navesti izvore podataka i primenjene metode, kao i ograničenja ako postoje ( aktuelno nedostupni podaci) . Ukoliko se daje predlog na osnovu nepotpune procene to treba i naglasiti i obrazložiti.

Stalne konsultacije unutar službi kao i sa saradničkim sistemima su takođe preporučljive i korisne, kako u vidu brzih razmeana ( telefonom, mejlom) tako i u vidu organizovanja konferencija slučaja koje će utvrditi zadatke svih aktera u odnosu na specifičnosti konkretnog slučaja.