У Републичком заводу за социјалну заштиту је 12. 12. 2022. године одржан супервизијски састанак са супервизорима из малих центара за социјални рад Источне Србије - Велико Градиште, Деспотовац, Мајданпек, Кладово, Бољевац, Ражањ, Жабари, Мало Црниће, Мерошина и Сврљиг.
Тема супервизијског састанка је била: Изазови стручних радника са којима се суочавају када доносе одлуке за заштиту деце од занемаривања и злостављања
Супервизијско питање које је обрађено на састанку супервизора било је: 1. Да ли је помоћ и подршка породици пружана од стране ЦСР родитељима из приказа случаја у најбољем интересу деце? 2.Да ли је емотивна блискост и приврженост детета оцу, довољна снага да превлада родитељске слабости које се уочавају код оца?
Закључак:
- Важно је спровести стручни поступак у центру за социјални рад и донети одлуку благовремено. Сама одлука органа старатељства, након спроведеног стручног поступка, може бити и интервенција са корисницима.
- Потребно је преиспитати досадашње процене ЦСР у конкретном случају, користећи Индикаторе ризика које је излистала група супервизора на састанку.
- Треба се посветити анализи актуелног родитељског функционисања оца и мајке и изазова у родитељским функционисању, по свим релевантним областима (користити нови Приручник).
- Подршка биолошкој породици је пожељна, али се мора прецизно планирати уз партиципацију корисника и временски орочити.
- Важно је имати на уму да треба да радимо са децом, на њиховом оснаживању, посебно када за кориснике имамо родитеље који су тешки за сарадњу (дечак из приказа је резилијентан на тешкоће које је имао у свом одрастању и делује зрелије у односу на свој календарски узраст).
- У грађењу сарадничких односа са корисницима и односа поверења са корисницима који тешко сарађују, манипулишу и сл., водитељ случаја треба да постави јасне границе према корисницима и да тражи подршку супервизора или стручног тима
- Однос који се формира са корисником у оквиру радног савеза са корисником, а који је од пресудног значаја за ефективност стручног рада, треба да има оквир „чувати себе од корисника и корисника од себе“.
- Тешка осећања ВС везана уз рад, захтевају посебна ангажовања и помагаче ( као што је супервизор или стручни тим) у подршци и превладавању осећања.
- У стручном раду поставити јасно границе и овлашћења органа старатељства и прихватити да, и поред тога што је урађено пуно, ефекти некада нису видљиви или ће доћи много касније.