Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
У просторијама Републичког завода за социјалну заштиту у Београду 27. 12. 2022. године одржан је састанак супервизора групе Београд 2. Присуствовали су супервизори Одељења Нови Београд, Чукарица, Барајево, Палилула, Раковица, Обреновац и саветници РЗСЗ.
Тема рада је била: Заштита жене и деце од насиља у породици, утицај насиља у породици на родитељске компетенције мајке и оца и њихове односе са децом. Обрађено супервизијско питање је како мотивисати жртву и починиоца насиља у породици на потребне промене и које су могућности центра у даљем раду са породицом.
Закључак
Рад са породицама у којима постоји историја дугогодишњег насиља у породици, актуелан поступак за поверавање малолетне деце и инструментализација деце од стране родитеља је веома сложен и захтеван из више разлога. Породични систем сагледан у актуелном временском пресеку оптерећен је специфичним тешкоћама сваког члана породице понаособ и њиховим сложеним међуодносима. Промене у породичном систему захтевају време и стручну подршку, а истовремено постоји захтев за доношењем предлога и одлука од стране стручних радника у кратким временским роковима. За квалитетан рад неопходно је придруживање сваком члану породице у складу са његовим специфичном позицијом и потребама. Приоритетан захтев је осигурање безбедности и заштита од насиља у породици, па је у том смислу потребно најпре уредити односе (судским одлукама), а паралелно радити на едуковању, информисању, упућивању, саветовању и оснаживању свих чланова породице.
Код оваквих породица потребна је јасна структура која се додатно постиже детаљно разрађеним планом мера и услуга, са јасним циљевима, исходима, задацима, роковима и последицама за непоштовање задатог. Потребно је користити и планом предвидети редовну размену информација са сарадничким институцијама и заједнички планирати даље интервенције, користећи могућности свих расположивих система (суд, ОЈТ, школа, Саветовалиште, АЖЦ...).
Ситуација контролисаног виђања је погодна за интервенисање у односу деце и родитеља, али и као помоћ деци да се оснаже у датим околностима, да препознају и изразе сопствена сложена осећања у безбедним условима, а што ће чути и родитељ са којим се виђа у контролисаним условима. То пружа прилику и родитељу да из другог угла посматра породични контекст и доживљај, осећања и потребе детета. У том смислу стручне раднике центара треба подржати и охрабрити да интервенишу на овај начин.
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2025 Републички завод за социјалну заштиту