У Републичком заводу за социјалну заштиту је 10. јуна 2021. године одржан супервизијски састанак на коме су учествовали стручни радници који се баве супервизијом у Центрима за породични смештај и усвојење из Београда, Крагујевца, Ниша, Ћуприје и Милошевца.
Супервизијско питање је везано за тему : Како радити са хранитељским породицама које прихватају децу на ургентни смештај, односно колико флексибилни можемо бити у примени стандарда, посебно у ситуацијама у којима се због ургентних потреба збрињавања нарушавају стандарди везани за број и карактеристике деце на смештају?
Закључак
- Група супервизора најпре дискутује о томе да је актуелно систем хранитељства закочен - веома је мало заинтересованих нових кандидата за стандардно хранитељство. Осипање броја постојећих хранитељских породица и регрутовање нових је аспект на коме је потребно додатно радити. Наиме, велики број породица које тренутно имају децу на породичном смештају не показују интересовање да наставе са хранитељством те се очекује да ће се у скорије време број стандардних хранитељских породица драстично смањити.
- Правилник о хранитељству који је на снази, није више у потпуности адекватан и у одређеним сегментима представља кочницу у реализацији хранитељства те је оправдано да се приоритетно приступи његовој измени. Треба омогућити да стручни радници из ЦПСУ буду чланови радне групе за измену Правилника.
- Стандарди за ургентне и стандардне хранитељске породице код нас су исти, док се у другим системима и државама они одвојено раде. Ургентни смештај често није привремен нити краткотрајан. С обзиром да су ургентне хранитељске породице истовремено стандардне хранитељске породице, ургентно често прерасте у стандардно хранитељство у истој породици што утиче на расположивост породица за ургентно хранитељство.
- Одређени број деце се налази на хранитељству услед непостојања других услуга у локалној заједници које би биле можда адекватније, тако да треба радити на различитим модалитетима организовања ургентног хранитељства (супервизори износе неке од примера добре праксе и постигнуте сарадње са градским скупштинама, са закљученим уговорима којима је обезбеђана потребна финансијска подршка ургентним хранитељским породицама и др.)
- Положај ЦПСУ у јавности је неповољан: медији шаљу лоше поруке о хранитељству, истичући материјални интерес хранитеља. Запослени у ЦПСУ и хранитељи перципирају да немају адекватну подршку система и често имају доживљај беспомоћности. С тим у вези треба иницирати интензивну комуникацију стручних радника из ЦПСУ са доносиоцима одлука, како би се упознали са бројним проблемима у вези са породичним смештајем.