Округли сто са супервизорима из Источне Србије - март 2025.

  уторак, 1. април 2025.

У оквиру првог циклуса супервизијске подршке центрима за социјални рад у 2025. години са супервизорима Центара за социјални рад из Источне Србије одржан је супервизијски састанак/округли сто, дана 26.03.2025. године у сали Републичког завода за социјалну заштиту.

Стручном скупу присуствовало је 11 стручних радника из ЦСР Деспотовац, Бољевац, Ражањ, Смедеревска Паланка, Мајданпек, Сврљиг, Велико Градиште и Голубац, Жабари, Мерошина и Републичког завода за социјалну заштиту

Стручни скуп је организован под називом „Могућности ЦСР у заштити деце са поремећајем у понашању укључујући промискуитетно понашање“- подршка супервизорима у супервизијсом процесу и пријављен је Комори социјалне заштите као округли сто.

Проблем на коме ради поступајући ЦСР односио се на малолетно лице са поремећајем у понашању.

Након приказа случаја групи, учесници су постављали питања о току поступка, тражили појашњења везана за стање и потребе корисника. Супервизори су такође давали повратне информације о сличним случајевима које су имали у својој пракси. Преиспитивање задатака из делокруга стручног рада уз паралелно познавање и консултовање нормативних аката даје одговоре на питање о могућностима и ограничењима у поступању центра за социјални рад. Изазови везани за недостатак услуга у локалној заједници такође су изражени, а подсетили смо се да избор и реализација услуга зависи од развијености и капацитета истих у локалним срединама. У другом делу састанка реализован је едукативни блог, на тему „Могућности ЦСР у заштити деце са поремећајем у понашању.

Могућности ЦСР обухватају процену, планирање, превентивне, интервентне и заштитне мере:

  • Процена узрока проблема прикупљањем информација (породица, школа, здравствена установа и сл., ангажовање стручног тима ради анализе потреба детета и контекста у коме живи, примена инструмената за процену (скале, упитници, тестови, опсервација...) - ПРОЦЕНА и ПЛАНОВИ (процена треба да је сачињена у складу са стандардима и методологијом вођења случаја-области, под-области, закључивање, сумарна процена, план усклађен са проценом) 
  • Превентивне мере подразумевају рад са родитељима на побољшању родитељских вештина и јачању породичних односа, сарадњу са другим институцијама (школа., здравствена установа...) ради праћења дететовог понашања и пружања подршке, едукацију о сексуалном и репродуктивном здрављу, ризицима и сл. Важно је да се превентивни рад реализује правовремено за шта постоји могућност јер су неке породице јако дуго година на евиденцији ЦСР.
  • Интервентне мере подразумевају укључивање детета у саветовалиште или индивидуалну/породичну терапију, посредовање између детета и родитеља, сарадња са правосуђем, полицијом због злоупотребе детета од стране одраслих особа. Важно је да се сарадња координира и води.
  • Заштитне мере: увођење мера по Породичном закону, корективни надзор, привремено издвајање детета из породице, укључивање у специјализоване програме ресоцијализације и рехабилитације. Важно је поштовати поступност у увођењу мера.
  • Сарадња са другим институцијама: сарадња са цивилним сектором који се бави проблемима младих, повезивање детета са менторима/волонтерима, увођење у спортске, културне или образовне активности, подршка у наставку школовања или професионалној рехабилитацији. Препоручена је конференција случаја како би се проширио круг подршке.

Супервизијски извештаји

Прикажи све извештаје >>

База акредитованих програма обуке

Најаве реализација акредитованих програма обуке

Породични сарадник

Тагови