Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
Дана 14. 10. 2024 године у Републичком заводу за социјалну заштиту одржан је округли сто са супервизијском групом Београд 1 на тему „Заштита деце у сложеним поступцима поверавања са међународним аспектима случаја, надлежности и границе у поступању“.
Присуствовали су супервизори следећих одељења ГЦСРа: Сопот, Младеновац, Земун, Сурчин, Стари град, Звездара, Вождовац, Раковица. Укупно је било 19 супервизора. Водитељи округлог стола су били: Снежана Ронић и Славиша Сорак, саветници из Републичког завода за социјалну заштиту.
У поступцима поверавања деце са међународним аспектима случаја, када постоји велика сложеност елемената који утичу на одлучивање, а постоји притисак у правцу брзог одлучивања, често постоје дилеме везане за границе у надлежностима институција, њиховим обавезама, ограничењима и могућностима.
Поред основних нормативних аката која регулишу поступање центара за социјални рад у раду на оваквим случајевима од значаја су и Закон о пребивалишту, Конвенција о грађанско правним аспектима међунраодне отмице деце, Закон о потврђивању Конвенције о извођењу доказа у иностранству у грађанским и трговачким стварима ( Службени гласник ПС, Међународни уговори бр. 1/10 и 13/13) и други.
Иако су основни задаци центра процена и планирање, мора се имати у виду да циклус вођења случаја подразумева и аранжирање приступа услугама и упућивање корисника, имплементацију и координацију услуга, мониторинг, евалуацију и образложени завршетак рада. (Препоручен је приручник „Од проблема до прилика у вођењу случаја“ Др Невенке Жегарац).
Преиспитивање задатака из сопственог делокруга уз паралелно познавање и консултовање нормативних аката даје одговоре на питање о границама између служби и система, могућностима и ограничењима у решавању проблема у раду на случајевима. Приликом достављања налаза и мишљења суду потребно је навести изворе података и примењене методе, као и ограничења ако постоје ( актуелно недоступни подаци) . Уколико се даје предлог на основу непотпуне процене то треба и нагласити и образложити.
Сталне консултације унутар служби као и са сарадничким системима су такође препоручљиве и корисне, како у виду брзих размеана ( телефоном, мејлом) тако и у виду организовања конференција случаја које ће утврдити задатке свих актера у односу на специфичности конкретног случаја.
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2025 Републички завод за социјалну заштиту